piątek, 26 sierpnia 2011

opinie o amstaffach

Spotkałem się osobiście z wieloma opiniami o psach ras agresywnych a w szczególności pitt bullach i ich udomowionej odmianie amstaff.
 Boli mnie jedno, że większość ludzi ślepo patrzy w TV i nie zwracając uwagi nawet na wygląd psa, którego kreują media, powtarzają, to te psy mordercy!!!
 Ja osobiście mam inne doświadczenia z tymi psami i wiem, że mają one bardziej złożoną psychikę niż niejeden człowiek, który uważa się za istotę rozumną i myślącą.
Proste porównanie reakcji większości osób zdenerwowanych lub wyprowadzonych z równowagi przez inną osobę nie patrzy, kto lub co stoi na jego drodze tylko niszczy i wyżywa się na każdym napotkanym i najczęściej słabszym od siebie osobniku.
Psy tej rasy jeśli są wychowane jako towarzysz, nawet bez konkretnej tresury tylko po ludzku i w miłości tzn. bez szczucia na inne zwierzęta, a nie mówiąc już na ludzi, nie wyżywają się na innych. Widziałem nawet przypadki, gdyż nie da się wykluczyć takiej sytuacji w środowisku, gdzie większość innych czworonogów lub rozpieszczonych kundelków bardzo agresywnie reaguje na sam widok silniejszego i pewnie stąpającego przy nodze psa, że nie dojdzie do jakiegokolwiek przejawu agresji, czy spięcia, ale do czego zmierzam.
Byłem świadkiem gdzie przy zabawie amstaffa z kilkoma innymi psami podbiegł nie koniecznie pokojowo nastawiony psiak i zaatakował tegoż amstaffa. On co prawda złapał zębami, sprowadził do parteru i przydusił trochę agresora ale po interwencji innej osoby niż właściciel i uspokojeniu się co nie trwało dłużej niż 1 minuta, bawił się nadal z pozostałymi psami i nie reagował na agresora.
 Po drugie, te psy nigdy nie były hodowane do agresji ukierunkowanej na człowieka tylko na inne zwierzęta dla zaspakajania krwawych żądzy i potrzeb ludzi. Wszystko jest kwestią wychowania takiego psa. A może on z psa do walk, zostać psem pasterskim odpowiedzialnym za stado, psem do poszukiwań i ratowania ofiar zasypanych lub zaginionych ze względu na swoje zacięcie, wytrzymałość i zapał jaki wkłada w każdą pracę jaką wykonuje, Wiem też, że psy te startują w zaprzęgach razem z psami huski ze względu na siłę, wytrzymałość, posłuszeństwo i orientacje w terenie. Psy te są też dobrymi aktorami, opiekunami do dzieci, psami do rehabilitacji dla dzieci niepełnosprawnych ze względu na spokój, cierpliwość, nieograniczoną chęć sprawiania radości ludziom, wesołe usposobienie i ograniczone odczuwanie bólu co jest dużym plusem przy dzieciach a wiem to z doświadczenia.
 Nie ukrywam jednak, że są to psy bardzo inteligentne ale zarazem uparte i cwane, co może sprawiać mały problem osobom nieodpowiedzialnym i niekonsekwentnym w swoich poczynaniach, bo te cechy sprawiają, że psy te chętnie przejmują dominację w stadzie. Natomiast raz wyuczone zadania lub zabawy nie muszą być systematycznie powtarzane i utrwalane, co ma miejsce u innych ras, gdyż mają niesamowitą pamięć i wyczucie sytuacji.
 Jeśli ktoś poświęci trochę pracy w rozwój psa to będzie miał wiele radości z takiego wiernego towarzysza rodziny i zabaw a zarazem pewność, że nic nie grozi jemu ze strony agresorów, gdyż psy te mają wrodzoną intuicję i na pewno nawet bez szkoleń są wstanie wyczuć niebezpieczeństwo.
 Czekam na czasy kiedy psy te nie będą kojarzone tylko z agresją lecz będą docenione nie tylko przez swoich właścicieli ale przez ogół społeczeństwa za swój charakter i pozostałe cechy. Wiem, że wiele pracy przed właścicielami psów tych ras lecz wiem też że satysfakcja jest gwarantowana.
 Liczę, że skończy się bezpodstawna nagonka na psy tych ras.

1 komentarz:

  1. na pewno będzie lepiej i mam nadzieję, że znajdą się ludzie popierający to i tacy którzy podzielą się swoimi opiniami.

    OdpowiedzUsuń